ЛЕТО - ГРЦИЈА
Далечни патувања
ЗИМА 16/17 - VAL THORENS
VAL THORENS

Пакет аранжманот вклучува: превоз од Скопје, седум дневно сместување во апартмани и шест дневен скипас.

Програма на патувањето:

08. Јануари – петок. Состанок на групата на паркингот спроти хотел Холидеј Ин во 13:30 часот. Поаѓање за Les Menuiresu во 14:00 часот. Се патува преку граничниот премин Tабановце. Патување преку Србија, Хрватска, Словенија, Италија, со попатни паузи и гранични формалности. Ноќно возење.

09. Јануари – сабота. Пристигнување во Les Menuires во попладневните часови и сместување во апартманите.

10 -15. Јануари. Шест дневно скијање во Три Долини.

16. Јануари – сабота. Напуштање на апартманите до 10:00. Поаѓање за Скопје со попатна посета на еден од најголемите шопинг аутлет центри во Италија – VICOLUNGO непосредно пред Милано.

17. Јануари. Пристигнување во Скопје во попладневните часови:

Цени по лице:

Сместување: Boedette апартмани

 • 4 креветни студија “Boedette” + превоз + 6 дневен скипас (Les Menuires) 389 €
 • 4 креветни апартмани “Boedette” + превоз + 6 дневен скипас (Les Menuires) 395 €
 • 5 креветни апартмани “Boedette” + превоз + 6 дневен скипас (Les Menuires) 399 €
 • 6 креветни апартмани “Boedette” + превоз + 6 дневен скипас (Les Menuires) 379 €

Сместувањето е во избраните апартмани, а дадената цена е по лице во случај кога апартманот е во потполност исполнет. Доколку во него се семестени број на луѓе колку што има кревети во апартманот. Можно е и во апартманот да престојуваат помал број на луѓе, во тој случај се доплаќа за празно легло:

 • Ако во 1/4 апартман се сместени две лица, доплата по лице изнесува 105 €
 • Ако во 1/4 апартман се сместени три лица, доплата по лице изнесува 35 €
 • Ако во 1/5 апартман се сместени четри лица, доплата по лице изнесува 30 €
 • Ако во 1/6 апартман се сместени четри лица, доплата по лице изнесува 55 €
 • Ако во 1/6 апартман се сместени пет лица, доплата по лице изнесува 20 €

Цената вклучува:

 • Превоз со високотуристички автобус со LCD TV, DVD на релација Скопје – Les Menuires – Скопје
 • 7 дневно сместување во: “Boedette” апартмани во Les Menuires.
 • 6 дневен скипас за стазите на Les Menuires & Saint Martin (150 км. стази)

Цената не вклучува:

 • Патничко осигурување
 • Туристичка такса 0.83€ на ден по особа се плаќа на рецепција на сместувањето (деца до 13 години не плаќаат туристичка такса)
 • Ски чланарина:10€

Скипас Три Долини: доплата за проширување на основниот 6 дневен ски пас вклучува скијање во целата област Три Долини со вкупно 600 км. стази и изнесува 60€

Постелнина и пешкири: Доколку не носите постелнина можете да изнајмите(11-14€ постелнина и 7,5€ сет пешкири). Ние ви препорачуваме да си носите сопствена постелнина и пешкири.

Депозит: изнесува 400€ по апартман, а се плаќа на лице место, непосредно пред сместување во апартманите. Плаќањето е готовинско или со блокирање на средства во висина на депозитот од девизна или кредитна картичка. Депозитот се добива назад на крајот од сместувањето, по напуштање на апартманите. (Доколку е чист, среден и без оштетени предмети)

Завршно чистење: Чистењето на апартманите не е во цената на аранжманот, па патниците се задолжени за средување на апартманот во иста состојба како што бил пред сместувањето. За тоа можете и да ангажирате служба за чистење, чија што услуга дополнително се плаќа на лице место (40-70€ во зависност од големината на апартманот)

Комплексот “Boedette” е лоцирана помеѓу квартовите Бруирес и Реберти 1850. Комплексот е составен од две згради по осум спратови со лифтови, идеално лоциран во однос на ски терените. Од зградите директно со скии се излегува на почетната станица на жичарата, а на враќање на скии директно се доаѓа до самиот влез на зградите. На располагање ви стојат бесплатни ски остави и паркинг. Во непосредна близина на комплексот се наоѓаат продавници, ски сервис… До централниот дел на Les Menuiresa – La Croisette можете да стигнете со автобус (околу 3 станици) бесплатно, или пешачејќи околу десетина минути.

Опис на сместувањето:

3 креветни студија – една просторија од 16-19 m2, дневна соба со два одвопени кревети (еден на спуштање) или еден кревет и еден кревет на спрат, кујна, бања и тоалет.

4 креветни студија – една просторија 17-24 m2, дневна соба со два одвоени кревети или кревет на спуштање и кревет на спрат, кујна, бања и тоалет.

4 креветен апартман – двособен (околу 25 m2), дневна соба со два одвоени кревети, спална соба со два кревети, кујна, бања и тоалет.

5 креветен апартман – двособен (околу 27 m2), дневна соба со два одвоени кревети, кабина или мала спална соба со кревети на спрат. Петиот кревет е сместен во дневната или спалната соба, кујна, бања и тоалет.

6 креветен апартман дуплекс – дневна соба со два кревети на спуштање, спална соба со француски кревет, кревет на спрат во влезниот дел на апартманот. Кујна, бања и тоалет.

Напомена: повеќето апартмани поседуваат машина за перење на садови и балкон. Апартманите се разликуваат по опременоста и површината. На сликите може да се погледне изгледот на апартманите.

*За реализација на ова патување потребни се минимум од 45 особи.