ЛЕТО 2019 - ГРЦИЈА
Куба

 

КУБА
12 дена / 9 ноќевања
Латино ритам, пикантна кујна, рајски плажи, волшебни природни убавини…
26.02.2018 – 09.03.2018 

Најголемиот и во последно време најпосетуван карипски остров е дел од Големите Антили. Латино ритамот, пикантната кујна, рајските плажи, волшебните природни убавини, непрегледните полиња со шеќерна трска, сочуваните традиции и култура се само дел од оваа сочувана,островска енигма. Една е од најстарите земји на новиот свет, во која историјата ја испишуваа Европа и Африка, а ја открил Кристофер Колумбо, 1942год. убеден дека конечно ја нашол Индија. Во 1818 година, допуштена и е слободна трговија, а во 1889год. по воената интервенција од Америка, стана нејзиниот “Шекерниот остров”. Големите социјални разлики, доведоа до револуција во 1958 год. под водство на Кастро, сеуште актуелен претседател на една од последните комунистички земји.
ВАРАДЕРО – Најпознато Кубанско летувалиште, сместено на северниот дел на островот, оддалечено окулу 130км. oд Хавана. Се протега на 22км. долги, бисерно бели, песочни плажи. Климата е тропска со окулу 330 сончеви денови во текот на годината.

 


BRISAS DEL CARIBE 4* AI ВРЕМЕ НА ПРЕСТОЈ 27.02.2018 – 08.03.2018
(NORTH-glavna zgrada )

VARADERO

УСЛУГИ AI + BB

НОЌЕВАЊА 8 + 1
Цена по лице во двокреветна соба ( СЕВЕР )за резервации до 31.12. 1.195 €
Доплата за еднокреветна соба — €
Цена за трето возрасно лице или дете на барање

Програма на патување:

1 ДЕН  (26.02.2018 – понеделник)     СКОПЈЕ – ИСТАНБУЛ – ХАВАНА

Состанок на патниците нa аеродромот „Александар Велики“ во Скопје во 18:50 часот. Полетување за Истанбул во 20:55 часот со лет ТК1006. Пристигнување во  Истанбул во 23:30 часот. Полетување за Хавана на 17. Октомври во 01:10 часот со лет ТК183.

2 ДЕН (27.02.2018 – вторник )   ХАВАНА – ВАРАДЕРО
Пристигнување во Хавана во 07.55 часот (локално време). По завршување на пасосшка и царинска контрола, трансфер до хотелот во Варадеро. Сместување во соби според правилата на хотелот. Слободно време за одмор, уживање на плажа.

3 – 9 ДЕН(28.02.2087 – 06. 03.2018 среда – вторник)   ВАРАДЕРО
Престој во хотелот по избор на база “се вклучено“. Слободни денови за капење, сончање и индивидуални активности. Можност за време на престојот во Варадеро да се организираат најразлични факултативни излети (Cayo Lago, Sugar Tour, Jeep Safari…).

10 ДЕН (07.03.2018 среда)          ВАРАДЕРО – ХАВАНА
Појадок. По појадокот со спакувани куфери, групата се упатува кон Хавана, и полудневен разглед на Хавана. Сместување во хотел. Ноќевање

11 ДЕН – 12 ДЕН (08.03.2018 -09.03.2018 – четврток – петок)         ХАВАНА– ИСТАНБУЛ – СКОПЈЕ
Појадок. Напуштање на собите и трансфер до аеродром за летот на TK183 во 09:55 со лет за Истанбул. Пристигнување во Истанбул на 27 Октомври во 09:15. Заминување за Скопје со лет ТК 1005 во 19:30, пристигнување во Скопје во 20:00 часот.

Цената влучува:

 • Авионски превоз Скопје –Хавана – Скопје  
 • 8  ноќевања во хотел со 4* во Варадеро на база на All Inclusive + 1 ноќевање со појадок во хотел со 4* во Хавана
 • Панорамски разглед на Хавана со стручен локален водич
 • Организиран трансфер аеродром – хотел – аеродром  
 • Техничко водство / Пратител на групата

 Цената не вклучува:

 • Аеродромски такси во висина од 317 еур
 • Дополнителни оброци и пијалоци кои не се наведени во програмата
 • Задолжително патничко осигурување
 • Факултативни излети ( Seafari Cayo Blanco / Dzip Safari…. )

 Забелешки:
ЗА ВЛЕЗ ВО КУБА ЗАДОЛЖИТЕЛНО Е ПАСОШОТ ДА БИДЕ ВАЛИДЕН НАЈМАЛКУ 6 МЕСЕЦИ ОД ДЕНОТ НА НАПУШТАЊЕ НА КУБА.

Минимален број на патници на база на кој е калкулирана цената на аранжманот, изнесува 20.
Во случај на помал број од 20 пријавени патници, аранжманот нема да биде откажан, но цената ќе претрпи промена

 

 • За резервации потребен е аванс од 30% од вкупнот износ на аранжманот.
 • Целосна уплата, најдоцна петнаесет (15) дена пред започнување на аранжманот.
 • Програмата и редоследот на разгледи и посети може да претрпи промени во зависност од состојба на терен и други објективни причини.
 • Организаторот на патувањето го задржува правото, во случај на промена на цената на превозот (авионските билети), да ја промени и цената на аранжманот.
 • Доколку не се оствари минималниот број на патници, Организаторот го задржува правото да го откаже или да ја зголеми цената на аранжманот како и цените на факултативните излети.
 • Организаторот го задржува правото за отказ на аранжманот 7 дена пред патувањето.