ЛЕТО 2022 - ГРЦИЈА
WELLNESS & SPA - Rimska Bania 3* - с. Бања
Rimska Bania 3* - с. Бања

Цените се по СОБА на ДЕН за период  09.01-05.03.2022 – ПОЛУПАНСИОН

сместување лица балкон петок и сабота недела до четврток
Eднокреветна соба   (SGL) 1 ДА 56,40 43,80
Eднокреветна соба   (SGL) 1 НЕ 53,80 41,50
Двокреветна соба   (DBL) 2 ДА 91,30 72,80
Двокреветна соба   (DBL) 2 НЕ 86,20 68,20
Студио   (STD) 2 ДА 96,40 77,60
Студио   (STD) 2 НЕ 91,30 72,80
Апартман со 1 спална  (APP) 2 ДА 105,30 82,10
Апартман со 2 спални  (APP) 4 ДА 164,10 136,50
Дополнително легло возрасен 33,30 25,60
Доп легло дете 4-11,99 во соба 23,10 18,50
Доп легло дете 4-11,99 во студио 23,10 18,50
Доп легло дете 4-11,99 во апартман со 2 спални 23,10 18,50
Доп легло дете 4-11,99 во апартман со 1 спална 15,30 11,60

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

Легенда:
ADL–возрасен, CHD–дете, SGL-еднокреветна, DBL-двокреветна, STD-студио, APP-апартман

Во цената Е вклучено:
Ноќевање
Појадок – шведска маса
Вечера – шведска маса или сет мени без пијалок;
Користење термална бања:
два затворени базени со минерална вода со температура на вода +31°C и +35°C,
џакузи, сауна, парна соба, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес…;
Користење на комбинирано игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет низ хотелот;
Сеф за лап топ во секоја соба;
Бебе креветче во соба и столчиња во ресторанот (во лимитиран број);
Паркинг со видео надзор; ( не е со обезбедување)
Трансфер до и од ски лифтот за време на сезоната за скијање;
Туристички данок.

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ
Дополнителниот кревет е тросед или фотеља.
Деца до 4 г. на дополнителен кревет се сместени бесплатно.
Деца до 12 г.на редовно легло плаќаат цена за возрасни.
За деца до 12 г. не следува бањарка.
Превземање на соба по 14:00 часот,
Напуштање на собата до 12:00 часот.
Рано сместување, (ако има слободни соби, од 08.00-14.00 50% од цената на ден.
За сместување пред 08.00 се плаќа цена на ден.
Доцна ослободување на соба, од 12.00-18.00 50% од цената на ден
По 18 часот се наплатува цена за цел ден.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.
Хотелот го задржува правото да ги измени цените при промена на економските услови.

 

 

Цените се по СОБА на ДЕН за период  04.03.2020-30.04.2020 – ПОЛУПАНСИОН

сместување

балкон

во соба

петок или сабота
(само за 1 ноќ)

петок и сабота
(поврзани 2 ноќи)

недела-четврток

SGL

ДА

1 ADL

56 €

56 €

42 €

SGL

НЕ

1 ADL

54 €

44 €

40 €

DBL

ДА

2 ADL

92 €

72 €

64 €

DBL

НЕ

2 ADL

86 €

68 €

60 €

STD

ДА

2 ADL

96 €

96 €

77 €

STD

НЕ

2 ADL

92 €

72 €

64 €

APP

ДА

2 ADL

106 €

82 €

74 €

APP  lux

ДА

4 ADL

164 €

134 €

120 €

доплати, попусти

возрасен на доп. легло

31 €

28 €

24 €

дете 4-12г. на доп. легло во DBL

21 €

18 €

18 €

дете 4-12г. на доп. легло во STD

21 €

18 €

18 €

дете 4-12г. на доп. легло во APP lux

21 €

18 €

18 €

дете 4-12г. на доп. легло во APP

13 €

10 €

  9 €

Цените се во €, се плаќа во денари, 1 € = 62 денари

Легенда:
ADL–возрасен, CHD–дете, SGL-еднокреветна, DBL-двокреветна, STD-студио, APP-апартман

Во цената Е вклучено:
Ноќевање
Појадок – шведска маса
Вечера – шведска маса или сет мени без пијалок;
Користење термална бања:
два затворени базени со минерална вода со температура на вода +31°C и +35°C,
џакузи, сауна, парна соба, турска бања, јапонска бања, ледена соба, фитнес…;
Користење на комбинирано игралиште (тенис, одбојка, кошарка, фудбал);
Безжичен интернет низ хотелот;
Сеф за лап топ во секоја соба;
Бебе креветче во соба и столчиња во ресторанот (во лимитиран број);
Паркинг со видео надзор; ( не е со обезбедување)
Трансфер до и од ски лифтот за време на сезоната за скијање;
Туристички данок.

ВАЖНИ ИНФОРМАЦИИ
Дополнителниот кревет е тросед или фотеља.
Деца до 4 г. на дополнителен кревет се сместени бесплатно.
Деца до 12 г.на редовно легло плаќаат цена за возрасни.
За деца до 12 г. не следува бањарка.
Превземање на соба по 14:00 часот,
Напуштање на собата до 12:00 часот.
Рано сместување, (ако има слободни соби, од 08.00-14.00 50% од цената на ден.
За сместување пред 08.00 се плаќа цена на ден.
Доцна ослободување на соба, од 12.00-18.00 50% од цената на ден
По 18 часот се наплатува цена за цел ден.
Топки, тениски рекети и тениска машина – според ценовникот на хотелот.
Хотелот го задржува правото да ги измени цените при промена на економските услови.

 

Хотелот има вкупно 88 соби, 5 еднокреветни, 53 двокреветни соби, 2 студија, 19 апартмани стандард и 9 апартмани лукс. Минерална вода тече во чешмата и тушот во тоалетите.

АПАРТМАНИ ЛУКС
Дневна соба + две спални – спална соба со брачен кревет и соба со два разделени кревети.
Во собата: бања со туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

СТУДИО
Голема светла соба за оние кои сакаат сонце и просторност.
Во секое студио: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

АПАРТМАНИ СТАНДАРД
Еднособен апартман со поглед на Пирин и Рила, шумата или селото Бања.
Апартманите имаат спална и дневна соба и мала тераса со маса и столчиња.
Во секој апартман: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

ДВОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, повеќето од собите се со тераси со маса и столици.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.
На барање, може да обезбедиме дополнително легло за спиење – софа.

ЕДНОКРЕВЕТНА СОБА
Една просторија, три од собите имаат балкони со маса и столчиња.
Во секоја соба: туш, фен, тоалетна козметика, бањарки и крпи, кабловска телевизор, телефон, безжичен интернет, работна маса, електронски сеф за лап топ.

На местото на една од римските терми многу години подоцна е изградено селото Бања.
Хотелот Римска бања 4* користи лековита минерална вода од извори со температура од 58º.

 

ХОТЕЛСКИ СОДРЖИНИ

ОСНОВЕН РЕСТОРАН
ЛОБИ-БАР
БАЗЕНИ
Два базени со големина 400 м3 и 600 м3
Има два базени, «Елипса» и «Трапез» со минерална вода со различна температура – +36 °C и +32 °C.Водата во базен Трапаз е поладна. Над базенот Елипса има пареа поради високата температура на водата. Овие природни инхалации се корисни за лекување на бронхитис, астма, течење на носот и други респираторни заболувања, како и за ублажување на алергии.
САУНИ
Има две сауни: солена сауна и билна сауна спроти влезот во базенот Елипса.
Сауната е со влажност околу 15% и со температура од + 80- + 90 °C
Во солената сауна топлиот воздух е со лековита пареа од морска сол од Поморието Езеро во Бугарија.
Во билната сауна има различни лековити билки од Пирин. Кога се загреваат, билките ја пополнуваат сауната со мириси.
Не ризикувајте вашето здравје! Ако имате кардиоваскуларни проблеми, консултирајте се со доктор пред да ја посетите сауната.
Во зима (во сезона) има обезбеден бесплатен превоз до/од гондолата во Банско.
АМАМ (ТУРСКА БАЊА)
Турската бања е наследник на римските бањи тоа е топол камен на кој се прави масажата. Температурата во амамот е околу + 40 °C.
Амамот може да го посетат деца и лица со лошо здравје, без да се грижи дека тоа ќе создаде непотребен стрес за телото.
РИМСКА БАЊА
Влажноста во римската бања достигнува 100% и температурата е 45-48 °C.
Влагата топла средина делува како инхалатор, ја зголемува нашата заштита од настинки, а високата температура ги уништува микробите и помага во чистењето на носот. Потта од телото ослободува токсини и вишок течности …….
Бањата помага да се зачува не само здравјето, туку и младоста. Го подобрува тенот на кожата, ги поправа порите, минува низ воспалението, го подобрува исхранетоста на косата.
ЈАПОНСКА БАЊА
Во Европа, јапонските минерални бањи се сметаат за егзотични.
2 дрвени буриња – со температура 45 и 36-38 °С, во кои можат да влезат 4-6 лица и буре со температура на водата од + 8 до + 12 °С .
Јапонските бањи се корисни првенствено за здравје, а потоа – за рекреација, релаксација, јасност на умот, бодрост, сила, убавина, свежина на кожата.
ЛЕДЕНА СОБА
Ладното ја стимулира циркулацијата на крвта, му дава на телото енергија, помага да согоруваат калории. А спротивставени температури, наизменични со топла и ладна вода, помагаат за  заштита од вируси.
Ако сакате да ја подмладите вашата кожа, користете ја нашата снегулка. Отстранувањето на снегот ја тонира кожата и ја стимулира циркулацијата на крвта.
Ледената соба наликува на магична пештера. Ѕидовите се покриени со мраз и снег, а разнобојните светла создаваат чувство дека сте дошле до бајка. За овај третмани се користи планинска вода.
ХИДРОТЕРАПИЈА НА ТЕЛО
СОБА ЗА МАСАЖИ
ЗОНА ЗА РЕЛАКС
ФИТНЕС САЛА